Územní studie krajiny
Chcete se nás na něco zeptat?
Ing. Jiří Jedlička, Ph. D.
4 výhody této služby
Co je územní studie krajiny?
S čím vám pomůžeme?
Co tato služba obsahuje?
Co bude našim výstupem?
Vybrané reference
Územní studie krajiny Jihočeského kraje se zaměřila na komplexní ochranu přírodních a kulturních hodnot s cílem podpořit udržitelný rozvoj a adaptaci na změny klimatu. Studie řešila specifické problémy, jako je ochrana před erozí, zlepšení vodního režimu a revitalizace klíčových území. Mezi konkrétní doporučení patřila revitalizace historických cest, jako je stezka vedoucí k významné památce - kapli sv. Vojtěcha v Třeboni, nebo ochrana tradičních zemědělských cest v blízkosti vesnic kolem rybníka Rožmberk. Studie navrhla zlepšení prostupnosti krajiny vytvořením nových cyklostezek, zejména v okolí Hluboké nad Vltavou, a doporučila zachování historických dominant, jako je například zámek Český Krumlov a kostel sv. Mikuláše v Českých Budějovicích. V oblasti ochrany přírody byla navržena revitalizace mokřadů kolem řeky Lužnice a posílení ekologické stability výsadbou břehových porostů podél Vltavy.
Připraveni pomáhat
ve veřejném sektoru
Ozvěte se mi. Jsem tu pro vás.
Ing. Jiří Jedlička, Ph. D.
Často se nás ptáte
Jaký je rozdíl mezi místní energetickou koncepcí (MEK), akčním plánem udržitelnou energii a klima (SECAP) a adaptační strategií?
SECAP je zaměřený na akce, vedoucí ke snížení emisí skleníkových plynů na území obce. Opatření z oblasti energetiky, dopravy atp. jsou tedy hodnoceny primárně z hlediska jejich dopadů na klima. Naplnění klimatických cílů je hlavním kritériem plánování, čemuž jsou podřízeny další aspekty jako např. ekonomická výhodnost či celková energetická stabilita území. Na tyto otázky lépe a podrobněji odpoví MEK, kde naopak jsou jen okrajově hodnoceny emise. Oba dokumenty se tedy mohou vhodně doplňovat. SECAP také obsahuje analýzu rizik a zranitelnosti území a návrhy zaměřené na adaptaci ke klimatickým změnám. Tím je podobný adaptační strategii, kterou dokáže i částečně zastoupit. AS však toto téma řeší mnohem podrobněji a s využitím pokročilejším metod.
V čem se liší studie potenciálu obce k adaptaci na změnu klimatu od adaptační strategie?
Studie potenciálu obce se od adaptační strategie liší strukturou, rozsahem řešení i cenou.
Jaké jsou možnosti financování navržených opatření?
Především z projektů IROP a OPŽP.
Jaká data budete po nás, po obci, potřebovat?
Podklady a zpracované a rozpracované projekty, které nejsou k dispozici na webových stránkách města – např. z oblasti územního plánování, ochrany životního prostředí, vodohospodářství, protierozní a protipovodňové ochrany, krajinné architektury a rozvoje veřejných prostranství, komunitních a vzdělávacích programů vč. environmentálního vzdělávání a osvěty, z oblasti energetiky, průmyslu, socioekonomického rozvoje a strategických dokumentů města.
Data z Registru obyvatel: počet obyvatel podle věku (0-14 let, 15-64 let, 65 a více let) k adresním bodům (případně dle ulic)
Jaká je míra zapojení obce při vypracování adaptační strategie?
V průběhu celého zpracování strategie by měla fungovat pracovní skupina, která spolupracuje se zpracovatelským týmem. Členy mohou být zástupci vedení města, odborů města, odborné veřejnosti, akademické sféry a ideálně pracovní skupinu navštěvuje vždy některý ze zastupitelů odpovědný za danou tematickou oblast (životní prostředí, odbor rozvoje apod.).
Jak adaptační strategie zapadá do struktury jiných strategických dokumentů?
Adaptační strategie je důležitým podkladem pro zpřesnění cílů a opatření (v souvislosti se změnou klimatu) v aktualizovaných Strategiích rozvoje a může být podkladem např. pro Akční plány udržitelné energetiky a klimatu (SECAPs).
Adaptační strategie by měly navazovat na existující strategické dokumenty a koncepce zpracované na úrovni kraje/regionu/města.
Výstupy AS by měly být neopominutelným podkladem pro následně zpracovávané územně plánovací podklady a dokumentace, např. aktualizace Zásad územního rozvoje kraje, územní plány a jejich změny, územně analytické podklady, územní studie krajiny a další územní studie apod.
Na jakou dobu se adaptační strategie zpracovává a jak často probíhá její aktualizace?
Je důležité, aby byla strategie pravidelně revidována a aktualizována.
Akční plán je zpracováván většinou na 3 – 5 let a měl by být každý rok aktualizován.