Představení obce Šardice
Šardice jsou malebná obec ležící v okrese Hodonín v Jihomoravském kraji. Okolní krajina je známá svými vinicemi a zemědělskou půdou, které dodávají obci její charakteristický ráz. Významnou součástí místní identity je vinařství, neboť Šardice leží v Slovácké vinařské podoblasti a prochází jí Mutěnická vinařská.
Paní Blažena Galiová, starostka Šardic, se aktivně zabývá energetickou efektivitou a soběstačností obce. V obci je momentálně ročně spotřebováno cca 23 GWh energie. Z toho jen malá část je pokryta výrobou ze sluneční energie, je zde však potenciál tento podíl násobně navýšit na úkor fosilních zdrojů. V roce 2022 se po dlouhé době všeobecného růstu spotřeby podařilo starostce spotřebu energie snížit, ale s vynaložením dostatečného úsilí je možné dosáhnout mnohem věších úspor.
Místní výroba energie aktuálně v Šardicích pokrývá:
13,01 %
2,75 %
Cíle Místní energetické koncepce (MEK)
Zvýšení energetické soběstačnosti: Hlavním cílem je výrazné zvýšení podílu místní výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů a snížení spotřeby energie v budovách obce.
Snížení spotřeby a emisí: Plán zahrnuje redukci energetické spotřeby ve veřejném sektoru a eliminaci fosilních paliv, což povede k nižším emisím CO2.
Podpora energetické komunity: Zaměření na vytvoření energetické komunity pro decentralizovanou výrobu a distribuci energie, zvyšující energetickou nezávislost obce.
MEK přizpůsobená zákazníkovi
Účelem naší MEK bylo zvýšit soběstačnost …
Důraz na potenciál daného území a lokální potřeby místních obyvatel
Hledání optimálních cest využití již vyrobené energie z decentralizovaných vzorů
Při hledání nejlepších způsobů využití již vyrobené energie z decentralizovaných zdrojů se v ASITISu zaměřujeme na několik klíčových kroků. Patří sem například vytvoření lokální distribuční sítě, návrh a realizace přímého vedení a vytváření energetických společenství. Distribuce energie prostřednictvím přímého vedení, tzv. energokanálu, umožní zřídit jedno centralizované odběrné místo pro více obecních objektů. Rozmístění některých obecních budov v Šardicích, právě tuto řešení umožňuje. Tím se dosáhne výrazných úspor nejen ve spotřebě energie, ale také ve stálých měsíčních platbách a distribučních poplatcích.
Výsledkem koncepce v Šardicích bylo také zjištění výrazného potenciálu výroby energie v bioplynových stanicích. Zde se nabízí možnost spolupráce s místními zemědělci a začlenění dalších subjektů v obci, což zdůrazňuje potenciál vzájemné spolupráce a přináší další přínosy pro celou komunitu.
Analýza energetické bilance v obci
Energetická bilance obce Šardice znázorňuje rozdělení zdrojů a využití energie v rámci obce. V bilanci jsou identifikovány hlavní zdroje energie, jako jsou solární panely, biomasa, a další lokálně využívané zdroje. Zároveň je znázorněna distribuce energie mezi domácnostmi, obecním majetkem a průmyslovými sektory. Důležitým aspektem bilance je také zohlednění ztrát energie během distribuce a možných přebytků, které nejsou v obci využity a mohou být předmětem další optimalizace nebo exportu mimo obec. Tato analýza pomáhá obci v plánování a efektivním rozdělování energetických zdrojů, což má klíčový význam pro udržitelný rozvoj a energetickou nezávislost.
Obrázek znázorňuje celkovou energetickou bilanci obce Šardice pro rok 2022. V levém sloupci diagramu jsou zobrazeny primární zdroje energie a v pravém sloupci jsou uvedeny oblasti, ve kterých je energie spotřebována, spolu s informacemi o ztrátách a přebytcích energie, které nejsou v rámci obce využity .
Ve zbytku studie se dočtete:
- úspory – v konkrétních číslech, podložené daty
- příklad dobré praxe – v podobě rozboru realizace jednoho z opatření navržených v MEK včetně úspor, které obci Šardice přinese
- příklady dalších opatření navržených v místní energetické koncepci Šardice