Připravte se teď

Adaptační strategie pro města Brezno (SK) a Šaľa (SK)

Martin Vokřál
28/05/2024
  • Ekologie
  • Urbanismus
  • Urbanizace měst
Letos jsme dokončili a odevzdali adaptační strategie pro dvě středně velká dvacetitisícová slovenská města. Velmi rozdílné klimatické charakteristiky – teplota, srážky, reliéf krajiny aj. - dané polohou měst, přinesly také v návrhu rozdílná řešení, jak města adaptovat.
Obsah článku

Letos jsme dokončili a odevzdali adaptační strategie pro dvě středně velká dvacetitisícová slovenská města. Velmi rozdílné klimatické charakteristiky – teplota, srážky, reliéf krajiny aj. – dané polohou měst, přinesly také v návrhu rozdílná řešení, jak města adaptovat.

Města Brezno a Šala

Brezno je podhorským městem vklíněným mezi Nízké Tatry a Slovenské Rudohoří, rozložené kolem řeky Hron, v nadmořské výšce kolem 500 m n.m., na jehož území se nachází jak vysokohorský vrchol Ďumbieru (2043 m n.m.), tak i Volovské Vrchy vysočinského rázu. Více než polovina kopcovitého území je zalesněná. Naproti tomu Město Šaľa se nachází v rovinatém území Podunajské nížiny s průměrnou teplotou o 5 °C vyšší než Brezno, prakticky bez lesních porostů s rozsáhlou zemědělskou krajinou zabírající více než 90% území.
„Pro město Brezno jsme navrhli 85 různorodých projektů založených na adaptačních a mitigačních opatřeních, pro Šaľu 66 projektů. Projekty jsou postaveny na aplikaci modrozelené infrastruktury do zastavěného území i krajiny, rozšiřování zeleně, zadržování a zpomalování odtoku vody z území, přeměnu nepropustných ploch, úspory energií, podporu osvěty ad. Obě města měla za sebou již řadu vydařených adaptačních projektů a tomu odpovídala i výborná spolupráce.“
Jan Matouš
ASITIS.cz, zpracovatel Adaptační strategie 

Výhled do budoucna

Při velkém zjednodušení by se mělo Brezno v budoucích 5 letech orientovat zejména na zlepšování mikroklimatu zastavěného území, zjednodušení péče o zeleň prostřednictvím automatických závlah, odvodnění nezpevněných cest ve volné krajině, ochraně před přívalovými povodněmi a zvelebování vodohospodářské infrastruktury. Šaľa bude potřebovat napnout síly k plné obnově systému zavlažovacích kanálů, výsadbě zeleně a větrolamů v zemědělské krajině, využití vody z artézských studní a zvyšování podílu odolné kvalitní zeleně v zastavěném území.

Líbil se vám článek?

Nechte si zasílat další články na váš 
e-mail a buďte stále v obraze.
Kontaktní formulář (footer)
Přihlášením odběru novinek souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů
Autor článku

Martin Vokřál

CEO společnosti ASITIS
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.
Více o autorovi

Související články