Připravte se teď

Nová dotační výzva SECAP+ nabízí samosprávám až 1,85 milionu korun na klimaticko-energetické dokumenty

Richard Fleischer
Richard Fleischer
14/07/2025
  • Energetika
Ministerstvo životního prostředí vyhlásilo novou výzvu č. 14/2025 v rámci Národního programu Životní prostředí, která nabízí samosprávám finanční podporu na zpracování klimaticko-energetických strategických dokumentů SECAP+. Výzva je financována z Národního plánu obnovy prostřednictvím Nástroje pro oživení a odolnost EU. Co je SECAP+? SECAP+ (Sustainable Energy and Climate Action Plan Plus) je komplexní klimaticko-energetický dokument, který…
Kouř z komínů elektrárny stoupající do růžově zbarvené oblohy při západu slunce, ilustrující téma uhlíkové stopy a emisí do ovzduší.
Emise elektrárna uhlíková stopa
Obsah článku

Ministerstvo životního prostředí vyhlásilo novou výzvu č. 14/2025 v rámci Národního programu Životní prostředí, která nabízí samosprávám finanční podporu na zpracování klimaticko-energetických strategických dokumentů SECAP+. Výzva je financována z Národního plánu obnovy prostřednictvím Nástroje pro oživení a odolnost EU.

Co je SECAP+?

SECAP+ (Sustainable Energy and Climate Action Plan Plus) je komplexní klimaticko-energetický dokument, který slouží obcím a jejich svazkům jako strategický plán pro:

  • Snižování energetické a emisní náročnosti místního hospodářství
  • Efektivní využívání energie včetně lokální výroby z obnovitelných zdrojů
  • Přizpůsobení se dopadům změny klimatu a zvyšování odolnosti území

Dokument má pomoci samosprávám při komplexním řešení energetického hospodářství, snižování škodlivých emisí a zvyšování odolnosti vůči extrémním projevům počasí.

„SECAP+ je hodnotný především tím, že propojuje mitigační a adaptační opatření s konkrétními finančními plány a implementačními kroky. Pro obce je to jedinečná příležitost získat nejen finanční prostředky, ale především komplexní analýzu svého území a jasný plán, jak efektivně investovat do energetických úspor a klimatické odolnosti. Doporučuji samosprávám, aby tuto výzvu nevnímaly jako administrativní zátěž, ale jako investici do budoucí konkurenceschopnosti a kvality života svých obyvatel.“
Richard Fleischer
Richard Fleischer
Richard Fleischer je absolvent Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně, oboru materiálová chemie, se specializací na výzkum nanočástic. V ASITISu se věnuje tématům udržitelnosti a mitigace změny klimatu a působí jako odborník na ESG a environmentální hodnocení. Zaměřuje se na výpočet uhlíkové stopy produktů a organizací, analýzu životního cyklu (LCA) a posuzování infrastruktury z hlediska klimatických dopadů. V rámci spolupráce s místními samosprávami se podílí na zpracování strategických dokumentů, jako je Akční plán pro udržitelnou energii a klima (SECAP), kde se věnuje analýze emisní bilance a návrhům konkrétních opatření ke snížení spotřeby energie a emisí skleníkových plynů.

Jaké jsou výhody SECAP+?

  • Komplexní analýza energetického hospodářství obce a identifikace úsporných opatření
  • Jasný plán snižování emisí s cílem 55% snížení do roku 2030 a klimatické neutrality do roku 2050
  • Příprava na dopady změny klimatu a zvýšení odolnosti území vůči extrémním projevům počasí
  • Řešení problematiky energetické chudoby v lokalitě
  • Identifikace projektů vhodných pro financování
  • Optimalizace provozních nákladů energetického hospodářství obce
  • Konkrétní karty projektů připravené do úrovně zadání pro projektanta
  • Implementační plány s jasně definovanými kroky a odpovědnostmi
  • Propojení s dalšími strategickými dokumenty obce
  • Zvýšení odborných kapacit prostřednictvím energetického manažera

Více o výzvě

Poradíme vám!

Kontaktujte nás

Co SECAP+ obsahuje?

Dokument SECAP+ představuje komplexní strategický materiál, který se skládá z několika navazujících částí a začíná manažerským shrnutím hlavních bodů celého obsahu.

Analytická část – základ pro strategické rozhodování

Analytická část tvoří základ dokumentu, její klíčovou součástí je přehled budov a pozemků ve vlastnictví obcí včetně vozového parku a shrnutí existujících strategických dokumentů jako jsou územní plány, energetické koncepce nebo adaptační strategie. Využívají se termosnímky, mapy odtokových linií nebo hydrogeologické mapy.
Stěžejní je analýza hospodaření s energií prostřednictvím karet budov, které obsahují identifikaci budovy, energetickou náročnost, stav technických zařízení a roční spotřebu podle energonositelů. Analyzují se také místní zdroje energie, technická infrastruktura, veřejné osvětlení a spotřeba paliv v dopravě.
Další částí je analýza rizik a zranitelnosti pro adaptaci na klimatickou změnu, která vyhodnocuje klimatická nebezpečí, ohrožené skupiny obyvatel a zranitelná místa. Závěrem se hodnotí připravenost a kapacity samospráv včetně způsobů zapojování veřejnosti.
Schéma znázorňuje energetickou bilanci obce, kde jsou viditelné jednotlivé zdroje energie, jako zemní plyn, dřevo, hnědé uhlí, jaderné palivo, a sluneční energie. Energie je rozdělena podle spotřeby v různých sektorech, včetně domácností, obce a ostatních sektorů, spolu se ztrátami primární a distribuční energie. Toto schéma je klíčovou součástí Místní energetické koncepce (MEK), která ukazuje toky energie a identifikuje příležitosti pro optimalizaci, například snížením ztrát nebo zvýšením podílu obnovitelných zdrojů.

Vyhodnocení potenciálu a návrhová část – cesta k realizaci

Solární panely na střeše velké budovy znázorňují možnosti zvyšování energetické účinnosti prostřednictvím obnovitelných zdrojů. Obrázek odkazuje na služby, jako jsou průkaz energetické náročnosti budovy (PENB), posouzení energetických úspor, energetický posudek a energetický audit, které pomáhají optimalizovat provozní náklady a dosáhnout udržitelných energetických cílů.
Tato část vyhodnocuje potenciál úspor energie, vody, snížení emisí a výroby z obnovitelných zdrojů. Posuzuje se potenciál optimalizace provozů, akumulace energie, sdílení energie mezi budovami i EPC projektů.
Na základě analýz se stanovuje vize a vytváří struktura cílů v třech hlavních oblastech:

Oblast budov a energetiky zahrnuje úspory energie a emisí v budovách, výrobu z obnovitelných zdrojů, rozvoj zásobování teplem a řešení energetické chudoby.
Oblast klimatu a adaptace se zaměřuje na adaptační opatření v zastavěném území (sídelní zeleň, hospodaření s dešťovou vodou) i v krajině (retenční schopnost půd, biodiverzita).
Oblast místní dopravy řeší snižování fosilních paliv ve vozovém parku a zavádění alternativních forem mobility.

Implementační část – od strategie k realizaci

Implementační část dokumentu SECAP+ převádí strategické záměry do konkrétních realizovatelných kroků prostřednictvím dvou hlavních složek.

Akční plány tvoří soubor karet jednotlivých prioritních projektů zpracovaných do úrovně popisu zadání pro projektanta nebo renovačního pasu. Projekty se rozdělují do stejných tří oblastí jako návrhová část – energetika a budovy, klima a adaptace, místní doprava. Karty energetických projektů obsahují konkrétní popis záměru, odpovědný odbor, rámcový odhad nákladů, předpokládané úspory energie a snížení emisí. Karty adaptačních projektů zahrnují popis opatření, náklady, adaptační přínosy a úspory provozních výdajů. Všechny karty musí obsahovat informace o prioritizaci a stavu připravenosti projektů.

Implementační koordinační plány zajišťují praktické podmínky pro realizaci opatření. Plán řízení navrhuje koordinační struktury samospráv, personální kapacity včetně energetického manažera a projektového manažera, proces implementace a monitoringu. Zahrnuje také způsoby péče o majetek, systém identifikace energetické chudoby a krizový management při extrémních událostech.
Plán spolupráce v území se zaměřuje na osvětové a vzdělávací činnosti směrem k veřejnosti, způsoby zapojování občanů do projektů a motivační nástroje pro spolupráci místních aktérů jako jsou grantové programy nebo poradenství.
Stránka z dokumentu SECAP s fotografií obce Drozdov obklopené převážně lesními porosty a zemědělskou krajinou. Pod fotografií je tabulka s návrhy adaptačních opatření, která zahrnují budování nových vodních prvků (mokřady, tůně, jezírka) ve třech částech území, výstavbu zatravněného průlehu a zpomalení odtoku dešťových srážek ze střech.

Kdo může žádat o podporu?

  • Obec s rozšířenou působností
  • Městská část a hlavní město Praha
  • Dobrovolný svazek obcí
  • Společenství obcí
  • Územní samosprávní celek jako pověřený zástupce volného společenství obcí bez právní subjektivity
  • Místní akční skupina

Dokument musí být zpracován pro řešené souvislé území nad 3 000 obyvatel.

Termíny

Zahájení příjmu žádostí: 5. 8. 2025 v 10:00 hod.
Ukončení příjmu žádostí: 30. 4. 2026 v 15:00, nejpozději však do vyčerpání alokace.
Projekty budou realizovány nejpozději do 30. 6. 2026.
Předložení dokumentů: nejpozději do 30. 12. 2027.
Podání žádostí: prostřednictvím systému AIS SFŽP ČR.

Výše finanční podpory

Podpora je rozdělena podle velikosti řešeného území:

Řešené souvislé územíMaximální výše podpory (bez bonusů)
3 tis. – 5 tis. obyvatel500 tis. Kč
5 tis. – 30 tis. obyvatel1 mil. Kč
nad 30 tis. obyvatel1,5 mil. Kč

Bonusy

  • 200 000 Kč za řešené území nad 200 km²
  • 15 000 Kč za každou obec (max. 150 000 Kč) za členství všech obcí v Paktu starostů a primátorů

Maximální výše celkové podpory činí 60 % z celkových způsobilých výdajů projektu

Celková alokace v rámci výzvy SECAP+

150 mil. Kč

Máte zájem o SECAP+?

Kontaktujte nás

Líbil se vám článek?

Nechte si zasílat další články na váš 
e-mail a buďte stále v obraze.
Newsletter formulář (footer)
Přihlášením odběru novinek souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů
Richard Fleischer
Autor článku

Richard Fleischer

CEO společnosti ASITIS
Richard Fleischer je absolvent Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně, oboru materiálová chemie, se specializací na výzkum nanočástic. V ASITISu se věnuje tématům udržitelnosti a mitigace změny klimatu a působí jako odborník na ESG a environmentální hodnocení. Zaměřuje se na výpočet uhlíkové stopy produktů a organizací, analýzu životního cyklu (LCA) a posuzování infrastruktury z hlediska klimatických dopadů. V rámci spolupráce s místními samosprávami se podílí na zpracování strategických dokumentů, jako je Akční plán pro udržitelnou energii a klima (SECAP), kde se věnuje analýze emisní bilance a návrhům konkrétních opatření ke snížení spotřeby energie a emisí skleníkových plynů.
Více o autorovi

Nejnovější články