Jak obyvatelé Českého Těšína pomáhají utvářet budoucnost svého města
- lidé v horkých dnech nejvíce trpí
- je třeba posílit městskou zeleň
- se vyskytují problémy při přívalových deštích
- se naopak lidem dobře dýchá a odpočívá
“Pocitové mapy představují jedinečný nástroj, který propojuje tvrdá analytická data s reálnou zkušeností obyvatel z obce, ve které žijí. Zatímco teplotní mapy nebo modely odtokových poměrů poskytují cenný teoretický základ, pocitové mapy vizualizují, jak tyto jevy skutečně ovlivňují každodenní život lidí ve městě. V Českém Těšíně nám data z pocitových map pomohla prioritizovat adaptační opatření přesně tam, kde jsou nejvíce potřeba a kde budou mít největší pozitivní dopad na kvalitu života obyvatel.”
Proměňujeme subjektivní vnímání obyvatel v cenná data pro adaptační strategie
Při tvorbě adaptačních strategií na klimatickou změnu je zapojení místních obyvatel přínosné – nikdo nezná své město lépe než lidé, kteří v něm každý den žijí.
A jak takový proces vypadá v praxi?
“Po ukončení ankety přichází čas na vyhodnocení. V Českém Těšíně se do mapování zapojilo 84 respondentů, kteří zaznačili 1230 bodů. Při analýze jsme se zaměřili na koncentrace bodů v jednotlivých lokalitách, které identifikují problematická místa ve městě. Vyhodnotili jsme nejčastěji zmiňované problémy i návrhy řešení – například u otázky na nedostatek zeleně jsme zjistili, že 40 % respondentů by v označených místech uvítalo vzrostlou zeleň, zatímco záhony, zelené střechy či květinové louky byly preferované méně.”
Díky kombinaci odborných analýz a zkušeností místních obyvatel zachycených v pocitových mapách tak vznikají adaptační strategie, které nejen technicky řeší dopady klimatické změny, ale také skutečně odpovídají potřebám lidí a zlepšují kvalitu života ve městě.