Připravte se teď

Výzva: Fotovoltaické systémy s/bez akumulace

Martin Vokřál
26/09/2024
  • Energetika
  • Udržitelnost
Operační program Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK) spustil první výzvu pro podporu instalace fotovoltaických elektráren (FVE) na podnikatelských budovách, s cílem zvýšit využívání obnovitelných zdrojů energie v České republice.
projektová dokumentace OZE
Obsah článku

Operační program Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK) spustil první výzvu pro podporu instalace fotovoltaických elektráren (FVE) na podnikatelských budovách, s cílem zvýšit využívání obnovitelných zdrojů energie v České republice.

Cíle výzvy

Hlavním cílem této výzvy je podpora realizace projektů, které povedou ke zvýšení instalovaného výkonu fotovoltaických zdrojů na podnikatelských budovách. Projekty mohou zahrnovat instalaci nových fotovoltaických elektráren (FVE) s akumulací nebo bez ní, přičemž se očekává následné zvýšení výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů.

Podmínky pro podporu

Program cílí na malé a střední podniky, které mají zájem o investice do fotovoltaických elektráren a které splňují určité základní podmínky. Podporovány jsou FVE instalované na podnikatelských budovách, včetně například přístřešků pro auta či stavební techniku. Výkon instalace musí být v rozmezí od 1 kWp do 50 kWp.

Pokud je součástí projektu akumulace energie, musí být akumulace součástí nové instalace FVE. Program nepodporuje instalace na obytných budovách, stavbách určených pro rekreaci ani instalace realizované veřejnými subjekty (s výjimkou Správy železnic).

Způsobilé výdaje a technologie

Způsobilé výdaje, na které lze čerpat finanční podporu, zahrnují:

  • 1.) investiční náklady na instalaci FVE a související akumulaci energie, např: fotovoltaické panely a jejich konstrukce, střídače, rozvaděče a kabeláž, akumulační baterie a řídicí software, dopravu, instalaci a vedlejší rozpočtové náklady (VRN), bezpečnostní prvky jako protipožární systémy a úpravy odběrného místa
  • 2.) projektovou dokumentaci stavby (FVE): externě nakupované služby projektantů
  • 3.) Inženýrskou činnost ve výstavbě
Obnovitelné zdroje energie

DNSH – Zásada „významně nepoškozovat“ (Do No Significant Harm)

Jedním z klíčových aspektů této výzvy je splnění zásady DNSH. To znamená, že projekt nesmí významně poškozovat environmentální cíle definované Evropskou unií. Mezi klíčové podmínky pro DNSH patří například:

  • Nepodporuje se pořízení zařízení využívajících fosilní paliva nebo sloužících k výrobě, zpracování, přepravě či skladování fosilních paliv,
  • Projekt nesmí být zaměřen na snižování emisí skleníkových plynů v zařízeních zařazených do systému emisních povolenek (EU ETS),
  • Instalace FVE nesmí být umístěna v lokalitách zařazených v Systému evidence kontaminovaných míst​.
  • Více příloha č.3 žádosti: https://www.nrb.cz/zadost-a-pokyny-pro-zadatele/vyzva-uver-fve-prilohy-ke-stazeni/

Forma a výše podpory

Podpora je poskytována formou zvýhodněného úvěru s možností čerpat až 90 % způsobilých výdajů projektu. Výše úvěru se pohybuje v rozmezí 500 tisíc až 3 miliony Kč s úrokovou sazbou 0 % a dobou splatnosti až 15 let. Maximální doba čerpání úvěru je stanovena na 2 roky od podpisu smlouvy.

Podpora zahrnuje i dotační složku až do výše 30 % způsobilých výdajů na instalaci FVE a až 50 % na instalaci akumulace energie. Tato dotační složka může být vyplacena ve formě odpuštění splátek jistiny úvěru po doložení potřebných dokumentů, jako jsou například:

  • Posouzení shody parametrů FVE, které musí být zpracováno oprávněnou osobou​
  • Smlouva o připojení FVE k distribuční soustavě
  • Revizní zprávy na instalované zařízení, včetně akumulace​.

Výběrová kritéria

O udělení podpory rozhoduje Národní rozvojová banka (NRB) na základě hodnotících kritérií, která zahrnují zejména:

  • Splnění základních podmínek přijatelnosti, jako je soulad s podmínkami DNSH
  • Posouzení úvěrového rizika projektu​(

Projekty, které získají negativní hodnocení v kterémkoliv z binárních kritérií, budou z hodnocení vyloučeny.

Jak zažádat o podporu?

Veškeré dokumenty pro podání žádosti najdete zde.

Vizualizace řešení projektové dokumentace

Líbil se vám článek?

Nechte si zasílat další články na váš 
e-mail a buďte stále v obraze.
Newsletter formulář (footer)
Přihlášením odběru novinek souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů
Autor článku

Martin Vokřál

CEO společnosti ASITIS
Více o autorovi

Související témata

Související články