Připravte se teď

Co znamená zkratka DNSH?

DNSH (Do No Significant Harm) je zkratka, která v překladu znamená “Nezpůsobit významnou újmu”. Tento princip pochází z nařízení o taxonomii EU, které stanovuje pravidla pro udržitelnost ekonomických aktivit v Evropské unii. DNSH je tedy klíčové pro hodnocení projektů a investic z hlediska jejich dopadu na životní prostředí.

Odkud DNSH pochází?

Princip DNSH byl formálně zaveden článkem 17 nařízení (EU) 2020/852 o taxonomii udržitelných aktivit. Tento dokument definuje, co znamená „významná újma“ v souvislosti s ekonomickými činnostmi a jaké podmínky musí být splněny, aby projekt nebyl považován za škodlivý pro životní prostředí.

Jaké jsou klíčové oblasti, které DNSH chrání?

Metodika DNSH se vztahuje na šest environmentálních cílů, které jsou v EU považovány za prioritní:

Obrázek představuje šest environmentálních cílů zásady DNSH (Do No Significant Harm), zaměřených na ochranu životního prostředí. První ikona, zobrazující list s elektrickou zástrčkou, symbolizuje zmírňování změny klimatu prostřednictvím snižování emisí skleníkových plynů. Druhá ikona s oblačným světem představuje přizpůsobení se změně klimatu a zvyšování odolnosti vůči klimatickým změnám. Třetí ikona s kapkou vody zobrazuje udržitelné využívání a ochranu vodních a mořských zdrojů. Čtvrtá ikona s recyklačním symbolem znázorňuje přechod na oběhové hospodářství, zaměřený na prevenci odpadu a podporu recyklace. Pátá ikona s oblakem kouře představuje prevenci a omezování znečištění ovzduší, vody a půdy. Poslední ikona s listy a rostlinami symbolizuje ochranu a obnovu biologické rozmanitosti a ekosystémů, podporující zachování přírodních stanovišť a ochranu druhů.
  1. Zmírňování změny klimatu (např. snížení emisí skleníkových plynů)
  2. Adaptace na změnu klimatu (odolnost projektů vůči dopadům změny klimatu)
  3. Udržitelnost vodních a mořských zdrojů
  4. Přechod na oběhové hospodářství (snižování odpadu, recyklace)
  5. Prevence a omezování znečištění (vzduch, voda, půda)
  6. Ochrana a obnova biodiverzity a ekosystémů