Green Deal, Zelená dohoda pro Evropu, je strategický plán Evropské unie zaměřený na dosažení klimatické neutrality do roku 2050. Cílem je vytvořit ekonomiku, která je udržitelná, čistá a šetrná k životnímu prostředí. Základem této strategie je snížení emisí skleníkových plynů alespoň o 55 % do roku 2030 v porovnání s úrovněmi z roku 1990 a dosažení nulových čistých emisí do roku 2050.
Green Deal zahrnuje širokou škálu politik a opatření napříč různými sektory. Patří sem energetika, doprava, zemědělství, průmysl a stavebnictví. Klíčové oblasti zahrnují zajištění bezpečných a dostupných dodávek energie, podporu obnovitelných zdrojů energie a zvýšení energetické účinnosti, například zlepšením energetické výkonnosti budov a rozvojem čistých technologií.
Důležitou součástí Green Deal je také podpora inovací a modernizace infrastruktury. To zahrnuje například budování integrovaných energetických systémů a propojení evropských sítí, což má usnadnit přechod na obnovitelné zdroje energie. Rovněž je kladen důraz na snižování emisí v odvětvích, jako je doprava, kde se plánuje rozvoj elektromobility a alternativních paliv.
Dalším významným aspektem je ochrana přírody a biodiverzity. Green Deal si klade za cíl obnovit poškozené ekosystémy, zlepšit udržitelnost zemědělských postupů a snížit používání chemických pesticidů.
Financování těchto ambiciózních cílů je zajištěno prostřednictvím různých mechanismů, včetně programu NextGenerationEU, který poskytuje prostředky na obnovu po klimatických katastrofách a na zelené investice. Přibližně třetina z celkového rozpočtu 1,8 bilionu eur z NextGenerationEU a sedmiletého rozpočtu EU je vyhrazena na financování zelených projektů.
Green Deal také zahrnuje sociální dimenzi, kde je kladen důraz na spravedlivý přechod, který nebude nikoho znevýhodňovat. To zahrnuje podporu regionů a pracovníků, kteří budou změnami nejvíce zasaženi, aby byla zajištěna jejich integrace do nového zeleného hospodářství.
Zdroj: European Commission, EUR-Lex