Připravte se teď
větrná elektřina - obnovitelné zdroje energie

Místní energetická koncepce

S ohlédnutím na vaše potřeby, připravíme přehledný plán, jak optimalizovat dodávku energií a efektivně využít dostupné zdroje. Místní energetická koncepce je významným krokem k soběstačnosti obce, kterou je možné financovat z programu MPO EFEKT III.
Chci připravit koncepci

Chcete se nás na něco zeptat?

Jiří Jedlička, obchod

Ing. Jiří Jedlička, Ph. D.

Napište nebo zavolejte, ochotně zodpovíme vaše dotazy

4 výhody této služby

Maximální využití
lokálních zdrojů obnovitelné energie
Výrazná úspora
energie a financí
V průměru až 60
konkrétních cílů v akčním plánu
Služba je stavebním kamenem
komunitní energetiky

Co je místní energetická koncepce?

Místní energetická koncepce představuje užitečný a konkrétní nástroj a návod, jak optimalizovat dodávku energie vůči energii spotřebované v obci. Přináší také možnost využít lokální zdroje energie s důrazem na obnovitelné zdroje. Dále zahrnuje hodnocení obecních budov a majetku a analyzuje celou obec, a to včetně domácností a podnikatelského sektoru.
S čím vám pomůžeme?
Pokud chcete v obci zavést energetický management a komunitní energetiku, místní energetická koncepce by měla být prvním krokem k dosažení tohoto cíle. Obsahuje totiž návrhy řešení, které vedou k úsporám energie, financí a k energetické nezávislosti a soběstačnosti obce. Při vypracování plánu klademe velký důraz na podrobné hodnocení střešní kapacity pro instalaci fotovoltaických elektráren, včetně souběhu výroby a vhodné kapacity baterií. Hodnotíme také potenciál větrné, vodní a geotermální elektrárny.

Co tato služba obsahuje?

Součástí místní energetické koncepce vypracované naší společností je následující:
analýza současného stavu energetické situace
soubor možných řešení včetně návrhu optimálního řešení v podobě energetického akčního plánu
komplexní přehled za celé území
podrobné místní šetření provedené odborníkem přímo na místě.
Mám zájem o tuto službu

Co bude našim výstupem?

Necháte-li si vypracovat místní energetickou koncepci u našeho týmu, získáte funkční strategický plán, který splňuje veškeré metodické požadavky poskytovatele dotace v rámci programu EFEKT. Kromě toho naše koncepce navíc obsahuje řadu podrobných a užitečných výstupů navíc: od konkrétních návrhů fotovoltaických elektráren, přes potenciál dalších obnovitelných zdrojů včetně energie větru, energeticky úsporných opatření, až po doporučení v oblasti energetického managementu nebo rozvoje komunitní energetiky. Součástí je také podrobný energetický akční plán s celou paletou konkrétních bodů, projektů a opatření, seřazených na základě priorit včetně identifikace zdrojů financování. V neposlední řadě můžete počítat s kartami obecních budov zpracovaných nejen dle sběru dat ale také dle místního šetření in situ.

Připraveni pomáhat

ve veřejném sektoru

Ozvěte se mi. Jsem tu pro vás.

Jiří Jedlička, obchod

Ing. Jiří Jedlička, Ph. D.

Napište nebo zavolejte, ochotně zodpovíme vaše dotazy

Často se nás ptáte

  • Informace o dotaci určené ke zpracování MEK

    Příjem žádostí je otevřen od 5. prosince 2023 do vyčerpání alokace (aktuálně nedočerpáno). Dotace je určena na zpracování Místní energetické koncepce (MEK), která má sloužit jako nástroj a návod pro optimalizaci dodávky a spotřeby energie v konkrétní obci. MEK by měl být dokumentem, podle něhož by místní samospráva mohla postupovat při komplexním řešení zajištění dodávky a spotřeby energie v celé lokalitě nebo při dílčích řešeních v jednotlivých částech obce.

    Výše a míra dotace:

    • Obce do 5000 obyvatel: 95 % dotace, maximálně 450 000 Kč
    • Obce 5 001 – 10 000 obyvatel: 90 % dotace, maximálně 500 000 Kč
    • Obce nad 10 001 obyvatel: 85 % dotace, maximálně 550 000 Kč
    • DSO do 5000 obyvatel: 95 % dotace, maximálně 450 000 Kč
    • DSO 5 001 – 10 000 obyvatel: 90 % dotace, maximálně 500 000 Kč
    • DSO nad 10 001 obyvatel: 85 % dotace, maximálně 550 000 Kč

    Typ a forma dotace: Neinvestiční dotace v režimu de minimis, jednoletá dotace, ex ante.

    Více informací zde: Web MPO

  • Jakou strukturu má naše Místní energetická koncepce (MEK)?

    Struktura Místní energetické koncepce (MEK) od ASITIS je, v souladu s metodickým pokynem Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), následující:

    • Manažerské shrnutí
    • Úvod, popis a analýza zájmového území, obce
    • Přehled všech stávajících zdrojů energie: síťových zdrojů energie i místních zdrojů energie včetně obnovitelných zdrojů energie (OZE) v obci
    • Přehled všech způsobů užití energie v členění:
      • a) veřejná správa (zejména samospráva)
      • b) podnikatelské subjekty
      • c) domácnosti
    • Bilance mezi zdroji energie a její spotřebou
    • Návrh optimálního a komplexního rozvoje energetiky včetně potenciálu OZE (sluneční, větrná, vodní energie, biomasa apod.), možnosti a potenciál udržitelné (komunitní) energetiky
    • Návrhy možných řešení (zásobník obecných projektů) u všech typů dodávek energie vůči všem druhům a objemům spotřebovávané energie v rozdělení na:
      • a) veřejný sektor
      • b) sektor bydlení
      • c) sektor podnikatelský (firmy)
    • Energetický akční plán (tzv. EAP, s přehledem všech relevantních plánovaných aktivit (opatření), které budou v rámci energetiky v lokalitě obce připravované a realizované, se specifikací technických řešení, investičních potřeb a organizačně časových kapacit), součástí bude také harmonogram plnění plánu. Energetický akční plán bude obsahovat opatření umožňující propojení všech sektorů
    • Implementační struktura a návazná opatření v budoucnu včetně možností financování
    • Závěr
  • Jaká je přidaná hodnota našeho MEKu?

    MEK v našem pojetí není jen souhrn technických informací a navazujících projektů, ale snaží se celou problematiku pochopitelně vysvětlit a zasadit do kontextu.

    Máme mnoho zkušeností s reálnou výstavbou fotovoltaických elektráren různých velikostí. Proto dokážeme snadno navrhnout řešení, které v nejvyšší míře odpovídá požadavkům daného objektu.

    Rozumíme také životnímu prostředí a adaptaci na změnu klimatu. Náš MEK proto obsahuje i částečný přesah do těchto témat.

  • Jaké jsou dlouhodobé cíle a vize MEK?

    Dlouhodobé cíle a vize MEK se mohou lišit v závislosti na specifických potřebách a možnostech daného regionu, města nebo obce, ale obecně se mohou zaměřovat na následující oblasti:

    Zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie jako jsou solární, větrná, vodní energie nebo biomasa, aby snížily závislost na fosilních palivech.

    Zvýšení energetické účinnosti: modernizaci infrastruktury, zlepšení izolace budov, podporu energeticky účinných zařízení a technologií.

    Redukce emisí CO2

    Energetická bezpečnost: Snaha o diverzifikaci zdrojů energie a snížení závislosti na vnějších dodávkách energie.

  • Jaké technologie a obnovitelné zdroje energie jsou navrhovány v MEK?

    S největší podrobností jsou řešeny fotovoltaické elektrárny, u nichž je podrobně vyhodnocena dostupná (střešní) kapacita pro instalaci, ale také souběh výroby se spotřebou a vhodná kapacita baterií napříč celou obcí. Potenciál výroby je ovšem hodnocený také pro větrné, vodní a geotermální elektrárny a v menší podrobnosti také pro energetické využití biomasy (se zřetelem na energetickou šetrnost zvoleného řešení).

  • Jaké jsou výhody MEK pro obce a jejich obyvatele?

    MEK je reakcí obce na současné trendy v oblasti energií, zdrojů a na jejich cenový vývoj.

    Hledá řešení na narůstající požadavky v oblasti dekarbonizace, přednostně s využitím lokálních obnovitelných zdrojů a moderních technologií.

    Je užitečná pro plánování a praktický rozvoj komplexního řešení dodávky a spotřeby energie v obci

    Velkou motivací je úspora primární spotřebované energie vedoucí k úspoře financí.

  • Jaký je proces vytvoření MEK?

    Tvorba místní energetické koncepce začíná shromažďováním dostupných údajů o dodávkách a spotřebách energií, klimatických podmínkách, demografii a celkové situaci v obci. Tyto údaje jsou následně analyzovány a vyhodnoceny v analytické části dokumentu. Na ni pak navazují návrhy opatření v obecné i konkrétní rovině.

    Podklady pro MEK

    Podklady, které je vhodné a potřebné mít v našem případě Vám zasíláme online formou checklistu s odkazy, kde lze požadované informace nahrát v tomto rozsahu (typicky spotřeby energií, dokumentace k budovám typu PENB, informace o veřejném osvětlení, energetický audit apod.). Informace od distributorů a provozovatelů distribučních soustav zajišťujeme samostatně.

    Součástí realizace MEK je námi prováděné místní šetření, pro které potřebujeme zpřístupnit relevantní objekty obce, které projdeme osobně s našimi specialisty.

    Dalším prvkem našich MEK je dotazníkové šetření, které cílíme na občany (domácnosti) a firmy v obci.

  • Jaký je rozdíl mezi místní energetickou koncepcí (MEK), akčním plánem udržitelnou energii a klima (SECAP) a adaptační strategií?

    SECAP je zaměřený na akce, vedoucí ke snížení emisí skleníkových plynů na území obce. Opatření z oblasti energetiky, dopravy atp. jsou tedy hodnoceny primárně z hlediska jejich dopadů na klima. Naplnění klimatických cílů je hlavním kritériem plánování, čemuž jsou podřízeny další aspekty jako např. ekonomická výhodnost či celková energetická stabilita území. Na tyto otázky lépe a podrobněji odpoví MEK, kde naopak jsou jen okrajově hodnoceny emise. Oba dokumenty se tedy mohou vhodně doplňovat. SECAP také obsahuje analýzu rizik a zranitelnosti území a návrhy zaměřené na adaptaci ke klimatickým změnám. Tím je podobný adaptační strategii, kterou dokáže i částečně zastoupit. Adaptační strategie však toto téma řeší mnohem podrobněji a s využitím pokročilejším metod.

    Příklad dobré praxe: Co vše může přinést Místní energetická koncepce obci Šardice

    Přečíst studii
    ,,Děkujeme odborníkům z Asitis, že nám dokázali detailně připravit akční plán pro naše město. Jsou to opravdoví odborníci”
    Petr Pavelka
    rektor Mendelovii univerzity
    Letecká mapa městské oblasti zvýrazňující zelené a červené plochy. Mapa vizuálně znázorňuje aplikaci pravidla 3-30-300, které podporuje ozelenění měst pro zlepšení kvality života obyvatel. Zelené oblasti označují stromové koruny a zelené plochy, které se snaží splnit požadavek na 30% pokrytí zelení. Červené zóny představují budovy a infrastrukturu, ukazují městskou hustotu a identifikují oblasti, které mohou postrádat blízkost parků do 300 metrů. Obrázek zachycuje směs obytných, komerčních a zelených ploch, ilustrující prostorové rozložení potřebné pro splnění standardu městského ozelenění podle pravidla 3-30-300.

    Posouzení pravidla 3-30-300 v městské části Královo Pole, Brno

    Přečíst studii
    ,,Děkujeme odborníkům z Asitis, že nám dokázali detailně připravit akční plán pro naše město. Jsou to opravdoví odborníci”
    Petr Pavelka
    rektor Mendelovii univerzity

,,S místní energetickou koncepcí jsme velmi spokojení a s firmou ASITIS dále spolupracujeme na realizaci opatření navržených v MEK – konkrétně na realizaci fotovoltaik pro základní školu a mateřskou školu, dále pak na vypracování energetických posudků, PENB a klimatických prověření investic. Jsou zde ale i další témata, která s firmou ASITIS společně řešíme, jako například založení energetického společenství. Osobně velmi hodnotím komplexnost služeb ASITIS. Víme, že se na ASITIS, jako na odborníky se znalostí energetického trhu, můžeme vždy spolehnout. Každý jimi navržený krok má smysl a posune naši obec dopředu.”

Blažena Galiová
starostka obce Šardice
Všechny reference

Kdo tuto službu využil

Martin Vokřál, jednatel ASITIS s.r.o.
Martin Vokřál
jednatel společnost ASITIS

Jsme připraveni ke spolupráci

Stačí se nám jen ozvat a rádi vám pomůžeme s některou z našich služeb
Martin Vokřál
jednatel společnost ASITIS
Spolupráce

Související články

Související témata