Připravte se teď

Význam CRCF v kontextu LCA a výpočtu uhlíkové stopy

Martin Vokřál, odborník na životní prostředí
Martin Vokřál
14/06/2024
  • Energetika
  • ESG
  • LCA a uhlíková stopa
  • Novinky
EU Carbon Removal Certification Framework (CRCF) je dobrovolný systém EU pro certifikaci procesů odstraňování uhlíku, který podporuje investice do přírodních a technických metod snižování CO2. CRCF je klíčový pro dosažení klimatické neutrality do roku 2050 a pro přesný výpočet uhlíkové stopy v analýze životního cyklu (LCA).
LCA je metodika, která hodnotí environmentální dopady produktu během jeho životního cyklu, od těžby surovin až po jeho likvidaci.
Obsah článku

EU Carbon Removal Certification Framework (CRCF) je klíčovým nástrojem pro certifikaci a podporu procesů, které přispívají k dlouhodobému odstraňování CO2 z atmosféry. Tento rámec zahrnuje přírodní i technické metody odstraňování uhlíku, čímž podporuje globální úsilí o boj proti změně klimatu.

CRCF a LCA

CRCF je obzvláště relevantní v kontextu analýzy životního cyklu (LCA – Life Cycle Assessment) a výpočtu uhlíkové stopy. LCA je metodika, která hodnotí environmentální dopady produktu během jeho životního cyklu, od těžby surovin až po jeho likvidaci. Při zohlednění CRCF v LCA je možné přesněji vyčíslit příspěvek jednotlivých procesů k odstraňování uhlíku, což je klíčové pro dosažení klimatické neutrality do roku 2050.

CRCF a Výpočet uhlíkové stopy

Výpočet uhlíkové stopy zahrnuje kvantifikaci všech emisí CO2 spojených s produktem nebo službou. Certifikované procesy odstraňování uhlíku pod CRCF mohou být integrovány do tohoto výpočtu, což umožňuje organizacím nejen sledovat své emisní závazky, ale také aktivně přispívat ke snižování celkové uhlíkové stopy.

Zavedení CRCF tedy poskytuje standardizovaný přístup k hodnocení a certifikaci odstraňování uhlíku, což je nezbytné pro transparentní a účinné řízení emisí v rámci LCA. Tento rámec umožňuje organizacím lepší porozumění a řízení jejich uhlíkových závazků, čímž přispívá k celosvětovému úsilí o zmírnění klimatických změn.

Věděli jste že…

CRCF poskytuje základ pro certifikaci a podporu procesů, které přispívají k dlouhodobému snižování koncentrace CO2 v atmosféře, čímž podporuje globální úsilí o boj proti změně klimatu.

Líbil se vám článek?

Nechte si zasílat další články na váš 
e-mail a buďte stále v obraze.
Kontaktní formulář (footer)
Přihlášením odběru novinek souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů
Martin Vokřál, odborník na životní prostředí
Autor článku

Martin Vokřál

CEO společnosti ASITIS
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.
Více o autorovi

Související články