Připravte se teď

Jak adaptační strategie zapadá do struktury jiných strategických dokumentů?

Adaptační strategie hraje klíčovou roli při plánování udržitelného rozvoje obcí a regionů v kontextu změny klimatu. Její výstupy jsou cenným podkladem pro další strategické dokumenty a plánovací procesy na úrovni obcí, krajů i celostátního plánování.

  1. Akční plány udržitelé energetiky a klima (SECAP)
    Adaptační strategie má zvláštní propojení s Akčními plány udržitelné energetiky a klimatu (SECAP), které se primárně zaměřují na mitigaci změny klimatu a snižování emisí skleníkových plynů. Adaptační strategie naopak řeší přizpůsobení území novým klimatickým podmínkám, a proto se vzájemně doplňují – SECAP obsahuje základní prvky adaptace, ale adaptační strategie nabízí podrobnější rozbor včetně metodických přístupů k posouzení zranitelnosti území.
  2. Územní plánování – Územní studie krajiny (ÚSK) a Územně analytické podklady (ÚAP)
    Adaptační strategie poskytuje konkrétní podklady pro Územní studie krajiny (ÚSK), které pomáhají plánovat udržitelné hospodaření s krajinou a identifikovat vhodná adaptační opatření, jako je obnova mokřadů, výsadba zelených pásů nebo opatření proti erozi půdy.
    Územně analytické podklady (ÚAP), které jsou aktualizovány každé čtyři roky, obsahují informace o stavu území a jeho rozvojových limitech. Výstupy adaptační strategie mohou být do ÚAP zapracovány, čímž se zajistí, že klimatická rizika budou systematicky sledována a zohledněna v územním plánování.
  3. Studie adaptačního potenciálu obce
    Studie adaptačního potenciálu je vhodná i pro menší obce (cca od 500 obyvatel), zaměřuje se na analýzu rizik v území a možností adaptace s ohledem na specifické podmínky obce, na prioritizaci navrhovaných adaptačních opatření, je cenově dostupnější. Adaptační strategie je komplexnější dokument dlouhodobé odolnosti měst vůči změně klimatu, který obsahuje také implementační část a akční plán s širším spektrem opatření. Obě služby podporují obce v adaptaci na změnu klimatu, ale liší se rozsahem řešených problémů a cenou.
  4. Komplexní pozemkové úpravy (KoPÚ)
    Komplexní pozemkové úpravy (KoPÚ) umožňují realizaci adaptačních opatření v krajině, například budování retenčních nádrží, výsadbu větrolamů nebo zlepšení infiltrace srážkových vod. Adaptační strategie může být podkladem pro návrh vhodných opatření v rámci KoPÚ a pomoci sladit adaptační opatření s vlastnickými vztahy a hospodářským využitím území.

Proč by se obec měla zabývat adaptací na klimatickou změnu?
Dopady změny klimatu se projevují častějšími extrémními projevy počasí, suchem, povodněmi nebo erozí půdy. Ignorování těchto změn může vést k narušení infrastruktury, ohrožení kvality života obyvatel i vyšším nákladům na krizové zásahy.
Adaptační strategie není samostatným dokumentem, ale klíčovým článkem v síti strategického plánování. Je propojena s energetickými plány (SECAP), územními studiemi krajiny (ÚSK), územně analytickými podklady (ÚAP) a pozemkovými úpravami (KoPÚ). Její správná implementace pomáhá obcím a regionům systematicky se připravit na klimatické výzvy a předejít negativním dopadům na životní prostředí, infrastrukturu i kvalitu života obyvatel.