Mělník má detailní mapy, které znázorňují zranitelnost města vůči změně klimatu. Pomocí analýzy dat z družicových snímků popisují zeleň, vlhkost povrchu nebo teplotu v území, a zobrazují rozmístění citlivých skupin obyvatelstva. Každý občan města se tak může podívat z různých pohledů na svoji ulici, okolí kanceláře nebo oblíbené náměstí. Mapy jsou součástí právě připravované Adaptační strategie na změnu klimatu pro město Mělník.
Která místa ve městě jsou nejvíce zranitelná vůči vlnám horka? Kde žije nejvíce ohrožené populace? Kde je naopak díky vegetaci i v létě příjemný chládek? Jak se Mělník může nejlépe připravit na klimatickou změnu?
Na tyto otázky pomáhá odpovídat jedenáct map obsahujících analýzy časových řad družicových snímků města Mělníka. Výsledné mapy popisují rozložení zeleně, vlhkosti povrchu nebo teploty území. Klimatické modely předpovídají změny teplot a očekávané zvýšení výskytu takzvaných vln horka. Pro stanovení zranitelnosti území se využívají i data o bydlišti nejvíce ohrožených skupin obyvatel (seniorů, dětí a nemocných v lékařských pobytových zařízeních). Na mapách tak každý občan města může prozkoumat, jak je na tom z různých pohledů jeho ulice, okolí kanceláře nebo oblíbené náměstí.
Povodně příliš nehrozí, problémem bude horko
Získaná data a mapy samotné využívají experti pro tvorbu Adaptační strategie pro město Mělník. Cílem tohoto důležitého strategického dokumentu je, aby se ve městě žilo příjemně a bezpečně i přes negativní změny, které nás čekají kvůli změně klimatu.
Podobu adaptační strategie ovlivňují i občané Mělníka, a to díky veřejným projednáním. Na konci minulého roku sdíleli studenti Gymnázia Jana Palacha a účastníci Dne města Mělníka své zkušenosti ze života ve městě a navrhovali konkrétní projekty, které by na jeho území ocenili. Tvorba Adaptační strategie pro město Mělník právě vrcholí.
Jasné klimatické priority i financování projektů
3 mil. Kč
Adaptační strategie je koncepční dokument, který díky analýze zranitelnosti (pomocí sektorové analýzy, družicových dat a anketního šetření) pomáhá lépe pochopit důsledky klimatické změny pro město a jeho obyvatele. Mapuje také potenciál opatření pro adaptaci (přizpůsobení se dopadům klimatické změny) a mitigaci (snížení příspěvku města ke klimatické změně).
Věděli jste že…
Adaptační strategie na změnu klimatu pro město Mělník bude obsahovat návrh projektů, které budou podle odborníků pro město prioritní, a poradí i to, jak je co nejlépe implementovat a odkud na ně získat peníze. S dokumentem bude Mělník moci pracovat při plánování investičních projektů města, úprav územního plánu a samosprávě území.
Projekt byl podpořen grantem z Norských fondů.
Často se nás ptáte…
Jaké dokumenty jsou nutné pro prokázání souladu s DNSH?
Projekty musí předložit podrobnou dokumentaci, která zahrnuje výsledky posouzení vlivů na životní prostředí (EIA), případně další relevantní povolení a analýzy rizik. Dodržení zásady DNSH musí být prokázáno již v návrhu projektu a následně ve všech fázích jeho realizace.
zdroj: https://www.smocr.cz/shared/clanky/13956/metodika-dnsh-smocr-finalni.pdf
Co se stane, pokud projekt nesplní požadavky DNSH?
Pokud projekt nesplní požadavky DNSH, nemůže být schválen k financování z prostředků EU. Projekty musí být v souladu s DNSH po celou dobu své realizace, jinak hrozí zastavení financování.
Jakým způsobem je posuzován soulad projektu s DNSH?
Každý projekt musí projít individuálním hodnocením, kde se posuzuje jeho dopad na všechny relevantní environmentální cíle. Některé projekty spadají pod tzv. „červený seznam“.
Červený seznam, jak je uvedeno v kontextu zásady DNSH (Do No Significant Harm), představuje seznam činností a projektů, které jsou považovány za rizikové z hlediska jejich potenciálních negativních dopadů na životní prostředí. V praxi to znamená, že pokud je projekt zařazen na červený seznam, bude podroben přísnějším kontrolám a hodnocení. To může zahrnovat detailní analýzy emisí skleníkových plynů, dopadů na ekosystémy a další faktory, které by mohly významně poškozovat životní prostředí. Pokud projekt neprojde těmito hodnoceními, nemůže být financován z fondů EU. Jde zejména o projekty s velkými emisemi skleníkových plynů, a činnosti ohrožující chráněné oblasti nebo generující velké množství odpadu a znečištění.